اطلاعات تماس
Yazdirad@gmail.com
تلفن دفتر: 03195011815
تماس مستقيم: 09132865644
اصفهان، ايران
آتليه هنر و معماري نور

Google Plus
Telegram

   اصفهان، شهری بزرگ و تاریخی در مرکز ایران است. زمانی که این شهر در قرن شانزدهم میلادی به پایتختی سلسله صفویه در ایران درآمد، بناهای بسیار زیبایی مانند کاخ ها، پل ها و مساجد بزرگ و با عظمت در آن ساخته شد. یکی از کاخ های مهم اصفهان، کاخ آیینه خانه نام داشته که در باغی به نام سعادت آباد در کرانه جنوبی زاینده رود قرار گرفته بود. این کاخ که در زمان سلطنت شاه صفی و شاه عباس دوم ساخته شده بود، در سال 1270 شمسی در کشاکش نبرد قدرت، به دستور ظل السلطان حاکم وقت اصفهان به همراه تعداد دیگری از بناهای ارزشمند این شهر از میان رفت.

   کاخ آیینه خانه بنا به توصیف مورخین، شباهت بسیار زیادی به کاخ چهلستون که همچنان در اصفهان باقی مانده داشته است. این کاخ دارای ایوانی با 18 ستون بوده که به تالاری اتصال داشته است. دیوارهای این کاخ با آیینه کاری های زیبا و تصاویر متعدد تزئین گردیده و کف آن نیز با سنگ مرمر پوشیده شده بود. در وسط ایوان این کاخ، حوضی مرمرین وجود داشته که فواره های آب از چهار پایه ستون به شکل شیر در آن جریان داشته است. امروزه تقریبا تنها بخش باقی مانده از این کاخ، همان پایه ستونهای حجاری شده می باشد.

   این طرح بازآفرینی با استناد به سه مرجع مهم تاریخی تدوین گردیده است: منبع نخست، اسناد تصویری برجای مانده مانند اسکیس ها و نقشه های ترسیم شده توسط هیئت فرانسوی پاسکال کوست و اوژن فلاندن در سال 1840، و عکس های گرفته شده توسط مهندس تلگراف آلمانی ارنست هولستر پیش از تخریب این بنا می باشد. دوم، توصیفاتی که مورخین و سیاحان ایرانی و اروپایی همچون تحویلدار، شاردن و کمپفر از این مجموعه داشته اند. سومین مرجع مورد استناد در این بازآفرینی، بررسی معماری سایر کاخ های ساخته شده در زمان صفویه و هم عصر آیینه خانه که همچنان در اصفهان باقی مانده اند، مانند کاخ های چهلستون، عالی قاپو، هشت بهشت و تالار اشرف می باشد.

   در این پروژه که به عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد معماری تدوین گردیده است، هدف اصلی پژوهش پیرامون طراحی باغ ایرانی در محدوده ی باغ تاریخی سعادت آباد و بازآفرینی کاخ آیینه خانه و کمک به تکمیل پازل معماری و شهرسازی از میان رفته ی اصفهان عهد صفوی در راستای احیای معماری ایرانی می باشد. علاوه بر این، هدف فرعی ایجاد یک اثر فرهنگی ریشه دار است که می تواند زمینه ساز توسعه ی صنعت گردشگری و رونق اقتصادی شود.

اطلاعات پروژه:
آرشیتکت و شبیه سازی سه بعدی: محمد یزدی راد
استاد راهنما: دکتر نیما ولی بیگ
مساحت زمین: 1000 متر مربع
سال طراحی: 1395
Instagram
Linkedin

بازآفريني کاخ آيينه خانه اصفهان بر مبناي اسناد مصور و مکتوب

کاخ آیینه خانه
کاخ آیینه خانه
کاخ آیینه خانه
South View of Ayine Khane Palace
بازآفرینی تصویری کاخ آیینه خانه اصفهان
طراحی داخلی و مقرنس کاخ آیینه خانه به شیوه صفویه
Night view render of Ayine Khaneh palace and Khaju bridge
Interior render of Ayine Khaneh pavilion and Joubi bridge
Plan and facades reconstruction of Ayine Khaneh palace